Rates

Invest in yourself.

You deserve a break.

Lesson Activities

$12 // Standard Activity cost.

  • This includes one standards-based or thematic activity, a teacher guide, student guide, and answer key.

  • Student self-assessment is complimentary with every lesson plan.

  • K-8 Bilingual Spanish option available for $5 extra

  • Digital/Remote Learner option available for $5 extra

Visual Aid

$7 // One page visual

  • Example Products: writing checklists, desk reference sheet

$15 // Standard Package

  • Includes 3-4 sheets

$25 // Whole Class Package

  • Contains up to 10 pages.

  • Example Products: Digitized anchor charts, Class Decor Theme Pack, student workbooks

  • Bilingual Spanish option available for $5 extra

Data Collection

$7 // Starter Sheets

  • Includes 1-3 pages

  • Example Products: IEP goal setting tracker

$15 // Basic Collection

  • Includes up to 8 pages

  • Example Products: Guided Reading Sheets, Progress Monitoring

$20 // Premium Collection

  • Includes up to 12 pages

  • Example Products: student data forms, coaching forms,

  • Bilingual Spanish option available for $5 extra

Assessment

$5 // Exit Ticket

  • You will receive either an editable template or pre-made assessment (your choice) that captures student learning and increases grading efficiency.

$12// Formative Assessment

  • We will provide you with a fully customizable formative assessment. It can be standards-based, topical, or made using any other information you provide us with. Optional accommodations/modifications included at no charge.

$25 // Summative Assessment

  • Once you send us your study guide/notes, we format and tailor it to your class. If you prefer a project over a traditional project, we can also help with that!

  • K-8 Bilingual Spanish options available for $5 extra

  • Digital/Remote Learner option available for $5 extra